close

Sıkça Sorulan Sorular

FowCRM hakkında merak ettikleriniz

CRM nedir? Ne işe yarar? chevron_right

CRM; müşteri ilişkilerini doğru bir şekilde yönetmek, ticari ilişkileri güçlendirmek ve tüm bunlar sonucunda da karlılığı artırmak adına gerekli olan strateji, teknoloji ve uygulamaların bir bütünüdür.

Detaylar için “CRM Nedir? Ne işe yarar?” başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Neden CRM kullanmalısınız? chevron_right

Eksiksiz bir müşteri deneyimi sağlamak için kusursuz bir Müşteri İlişkileri Yönetimi gerçekleştirmeniz gerekir. Bu noktada CRM programları büyük bir etkiye sahiptir. Satış hatlarınızın, müşterilerinizin, taleplerin, fırsatların, tekliflerin, fatura ve ödemelerin; kısacası satışla ilgili tüm unsurların yakın takibini sağlayan yeni nesil CRM yazılımları, satış kabiliyetinizi önemli ölçüde artırır.

Daha fazla bilgi için “Neden CRM Kullanmalısınız?” yazımızı okuyabilirsiniz.

CRM kullanmanın faydaları nelerdir? chevron_right

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM); satış ekiplerinizin müşterileriniz, potansiyel müşterileriniz ve iş ortaklarınız ile olan tüm etkileşimlerini izler, analiz eder ve yönetir. İşletmeleri ve satış temsilcilerini daha üretken, verimli ve etkili hale getirmeyi vadeden CRM yazılımları, iş dünyasını şekillendiren yenilikçi teknolojiler ve işlevsel uygulamalar ile birlikte gelir. Dünyanın en hızlı büyüyen pazarlarından biri olan CRM, mevcut iş akışına ve müşteri ilişkilerine farklı açılardan bakabilme fırsatı sunar. Yeni nesil CRM uygulamalarının işletmenize kazandıracağı çok sayıda artı değer vardır.

Daha fazla bilgi için “CRM Kullanmanın Şirketinize 19 Faydası” yazımısı okuyabilirsiniz.

Yeni nesil CRM nedir? chevron_right

Yeni Nesil Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), bir dijital çözümden çok daha fazlasını ifade eder. İş kolunuz ile ilgili hemen hemen her konuda müşteri ilişkilerinizi yönetmek, analiz etmek ve müşteri ilişkileri yönetimini bir adım öteye taşımak için bulut tabanlı, kapsamlı bir destek ağı anlamına gelen CRM, uçtan uca çözümler sunarak zaman ve mekân kavramını ortadan kaldırır. Detaylar blogumuzda.

CRM çözümlerinin çeşitleri nelerdir? chevron_right

İşletmenizin büyüklüğü, faaliyet alanınız, satış stratejileriniz ve ekibinizin içinde bulunduğu sektör gibi değişkenlere uygun olarak en doğru CRM çözümüne başvurulmalıdır. Analitik CRM, operasyonel CRM ve işbirlikçi CRM son yılların en çok tercih edilen müşteri ilişkileri uygulamaları arasında yer alır. Detaylar blogumuzda.

CRM satışları artırmaya nasıl yardımcı olur? chevron_right

Hizmetlerinize, satış planlarınıza ve ekibinize özel çözümler sunan CRM yazılımları, satışlarınızı yükseltmenize de katkıda bulunur. Müşteri ilişkileri yönetimi, müşterilerle daha fazla bağlantı kurmanızı, iş performansını geliştirmenizi ve şirketinizi en ileri seviyeye taşımanızı sağlar. Detaylar blogumuzda.

CRM müşteri memnuniyetini nasıl yükseltir? chevron_right

CRM ile tüm karar süreci etkin hale gelir ve hızlanır. İşinizle ilgili tüm bilgilere anında ulaşmanızı sağlayan bir kaynak ile daha hızlı ve etkili kararlar almanız kolaylaşır. CRM ile şirketinize özel teklif şablonları hazırlayabilir ve etkili teklifler sunabilirsiniz. Bunun yanında CRM ile müşterilere yapılan satışların takibi, müşterilerle yapılan toplantı notları, teklifler ve siparişler gibi bilgileri görerek müşteri ihtiyaçlarına anında yanıt verebilir ve memnuniyeti artırabilirsiniz. Detaylar blogumuzda.

KOBİ’ler de CRM kullanmalı mıdır? chevron_right

Çalışan sayısı yıllık 250’den az olan ve orta hacimde bir mali bilançoya sahip firmalar KOBİ sınıfında yer alır. Ülkemizde faaliyet gösteren işletmelerin büyük bir çoğunluğu bu kapsamda değerlendirilir. Küçük ve orta ölçekli işletmeleri temsil eden SOHO ise başta bilişim, e-ticaret ve gıda olmak üzere farklı sektörlerde adından söz ettirmektedir. SOHO tarzı ufak işletmeler, artan maliyetleri en aza indirmek ve az sayıda personel ile yüksek verimlilik sağlayabilmek için harika bir seçimdir. CRM platformları, küçük işletmeniz için müşteriyi elde tutmaktan üretkenliği artırmaya kadar pek çok avantajı beraberinde getirir. Detaylar blogumuzda.

CRM, satış ekiplerinin birlikte daha verimli çalışmasını nasıl sağlar? chevron_right

Satış organizasyonu içinde ve temsilciler arasında etkili ekip iletişimini sağlayabilmek için CRM araçlarından yararlanabilmek mümkündür. Bu iletişim, potansiyel müşterilerle etkileşime giren tüm temsilciler arasında belirli bir marka imajını sürdürmek ve temsilcilerin birbirleriyle iletişim içinde kalarak hedefe ulaşabilmeleri açısından oldukça önemlidir. CRM uygulamaları ile merkez ofisten verilen tüm kararlar anlık olarak takım üyelerine ulaştırılır. Bu sayede satış temsilcileri fiyat verme, saha planı hazırlama ya da ürün önerme gibi konularda zorluk yaşamaz. Detaylar blogumuzda.

CRM kullanmıyorum. Neden FowCRM kullanmalıyım? chevron_right

Fow CRM kullanarak; müşteri ilişkilerini optimum şekilde yönetebilir ve böylelikle satış hedeflerinizi daha hızlı yakalayabilir, hiçbir şeyi gözden kaçırmaz, aktivitelerinizi ve faturalarınızı kolaylıkla takip edebilir, raporlar ekranı ile verilerin arkasındaki detaylara kolaylıkla erişebilirsiniz.

Zaten bir CRM kullanıyorum. Neden FowCRM’i tercih etmeliyim? chevron_right

Zaten bir CRM kullanıyorsanız, fiyat-performans dengesinden memnunsanız ve herhangi bir sorun yaşamıyorsanız çok şanslısınız. Ama “Daha iyisi yok mu” diye düşünüyorsanız, fiyat-performans dengesinden memnun değilseniz, kullandığınız ürün tüm ihtiyaçlarınıza cevap veremiyorsa, kullanımı kolay değilse ya da aradığınız sorulara cevaplar almakta zorlanıyorsanız, sizi FowCRM ile tanıştırmak isteriz.

FowCRM’in özellikleri nelerdir? chevron_right

FowCRM; bulut tabanlı ve abonelik modeli ile çalışan, yeni nesil bir müşteri ilişkileri yönetimi çözümüdür. 5 farklı dilde kullanılabilen FowCRM, çoklu para birimi ve çoklu zaman dilimi desteklerine sahiptir. Ayrıca Türkiye’de KVKK, yurt dışında ise GDPR uyumludur. Kullanıcı dostu ara yüzüyle satış takımları oluşturma ve kontrol etme, satış ve aktivite hedefleri belirleme ve takip etme, uçtan uca bütün satış süreçlerini yönetme imkânları verirken; otomasyon, raporlama, tahmin modülleriyle de satış süreçlerini optimize etmede zaman kazandırır ve öngörü sunar.

FowCRM’i şirketimdeki diğer programlarla birlikte kullanabilir miyim? chevron_right

Elbette; FowCRM olarak entegrasyon yeteneklerimize güvenimiz tam… Ayarlar altından dilediğiniz entegrasyonu kolaylıkla kurabileceğiniz gibi, 7/24 hizmet veren destek ekibimizden de yardım alabilirsiniz.

FowCRM’i hangi cihazlarda kullanabilirim? chevron_right

FowCRM’e internet bağlantınızın olduğu herhangi bir cihazdan erişebilirsiniz.

FowCRM’in farklı dil ve para birimi seçenekleri var mı? chevron_right

FowCRM’i Türkçe, İngilizce, Arapça, Rusça ve İspanyolca dillerinde kullanabilirsiniz. Ayrıca bütün satış süreçlerinizi sisteme tanımlı 159 farklı para birimi üzerinden takip edebilirsiniz.

FowCRM kullanmaya başlamak için ne yapmalıyım? chevron_right

FowCRM’i kullanmaya başlamak için buradan hesap oluşturduktan sonra size en uygun paketi seçerek ilk adımı atabilirsiniz. Dilerseniz demo talep formunu doldurarak, ilgili birimimizin size ulaşmasını da isteyebilirsiniz.

FowCRM kullanmayı nasıl öğreneceğim? chevron_right

FowCRM, “kullanıcı dostu” ifadesinin hakkını veren bir üründür. Daha önce hiç CRM kullanmamış birinin dahi kısa sürede hakim olabileceği FowCRM, kullanıcı deneyimi (UX) odaklı tasarlanmış bir ara yüze (UI) sahiptir. Uygulamaya adaptasyon süreci FowAcademy’deki kullanıcı eğitim videoları ve FowDocs’taki kullanım dokümanlarıyla kolaylaştırılır.

Nasıl teknik destek alırım? chevron_right

FowCRM kullanırken herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, paketiniz kapsamında ticket, e-posta, telefon veya müşteri yöneticilerimiz aracılığıyla 7/24 teknik destek alabilirsiniz.

FowCRM ihtiyaçlarıma göre özelleştirilebilir mi? chevron_right

FowCRM’in en önemli özelliklerinden biri özelleştirilebilme esnekliğine sahip olmasıdır. Ürün içerisindeki modüllere kullanıcı firmaların ihtiyaçlarına göre özel alanlar; bu alanlara da özel butonlar eklenebilmektedir. Ayrıca tekrarlayan iş akışlarına yönelik özel otomasyonlar uygulanabilmektedir.

Kodlama yapmadan ve teknik destek almadan fonksiyon ve özellik eklenebilir mi? chevron_right

Marketplace’ten dilediğiniz uygulamaları, özellikleri ve fonksiyonları alarak, herhangi bir desteğe ihtiyaç duymadan direkt olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

FowCRM CRM ile zamandan tasarruf edilebilir mi? chevron_right

FowCRM ile tekrarlayan süreçlerinizi otomatikleştirerek, zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz. Kullanıcılara özel otomasyon seçenekleriyle hem üretkenliğinizi hem de verimliliğinizi artırabilirsiniz.

Hangi FowCRM paketini satın almalıyım? chevron_right

Satış süreçlerinizi en temel özellikleri ile takip etmek istiyorsanız, ücretsiz olan Starter paketimizi ödeme bilgilerinizi paylaşma zorunluluğu olmadan, hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Uçtan uca müşteri ve satış yönetimine ihtiyaç duyuyorsanız ve raporlarla süreçlerinizi iyileştirmek istiyorsanız, Standart paketimizi seçebilirsiniz.
FowCRM’i kendi süreçlerinize göre özelleştirmek ve entegrasyon yeteneklerinden yararlanmak istiyorsanız da Profesyonel paketi tercih edebilirsiniz.

Özel danışmanlık hizmeti ve firmanıza atanmış bir müşteri yöneticisi ile FowCRM’i ihtiyaçlarınız doğrultusunda tüm fonksiyonlarıyla kullanmak için ise Enterprise paketimize abone olabilirsiniz.

Ödeme seçenekleri nelerdir? chevron_right

Aylık ve yıllık plan dahilindeki FowCRM ödemelerinizi kredi veya banka kartı ile yapabilirsiniz.

Paketimi nasıl yükseltirim? chevron_right

Uygulamaya giriş yaptıktan sonra “Ayarlar” altından “Uygulama Detayı” başlığına gidip, açılan sayfada “Abonelikler” sekmesinden  ilgili ürünün altında “Paket Yükselt” butonuna tıklayarak ya da yine girişin ardından “Satın Al” butonuna tıklayıp,  açılan sayfada yükseltilmek istenen ürün seçilerek paketinizi yükseltebilirsiniz.

Kullanıcı sayısı artar veya azalırsa ne yapmalıyım? chevron_right

Uygulamaya giriş yaptıktan sonra kullanıcı listesinden ‘Ekle’ butonuna tıklayarak istediğiniz kullanıcıyı ekleyebilir ya da var olan bir kullanıcının erişimini kapatabilirsiniz.

keyboard_arrow_up